W ekosystemie, jaki panuje na polu, w którym nie stosuje się chemicznych środków, występuje o wiele więcej organizmów, wspierających rolnika ekologicznego w pracy. Organizmy glebowe rozkładają cały materiał roślinny, na którym mogą przetrwać choroby roślin uprawnych.
Dżdżownice mieszają i przewietrzają glebę, wpływając na znaczną poprawę jej struktury, a dzięki temu na lepsze zaopatrzenie w wodę i substancje pokarmowe dla roślin uprawnych. Ptaki, chrząszcze i pająki pożerają tysiące szkodliwych owadów.
Pożyteczne owady
Rolnik ekologiczny wspiera naturalnych wrogów szkodników roślin uprawnych, zwanych organizmami pożytecznymi, poprzez utrzymywane w gospodarstwie miejsca ich bytowania i siedlisk, niezbędnych dla ich rozwoju takich, jak miedze, zadrzewienia śródpolne, czy małe oczka wodne.
W ograniczaniu szkodników pomagają rolnikowi biedronki i ich larwy, które w ciągu swojego cyklu rozwoju zjadają około 600 mszyc, larwy złotokoków, muchówek z rodziny bzygowatych, a także pasożytnicze błonkówki, pająki, ropuchy i ptaki.