Drzewa owocowe, kopane bezpośrednio ze szkółki (a więc nie rosnące w pojemnikach) przyjmują się jedynie wtedy, kiedy znajdują się w stanie uśpienia/spoczynku, trwającego od jesieni do wczesnej wiosny. Dlatego dla takich drzewek wyróżniamy dwa podstawowe terminy sadzenia – jesienny oraz wiosenny. I jeden i drugi termin charakteryzuje się zaletami oraz wadami.
Drzewka, które są sadzone jesienią nie wymagają obfitego podlewania, zdecydowanie lepiej przystosowują się (adaptują) do warunków, lepiej się ukorzeniają i rozrastają w pierwszym roku po posadzeniu. Jesienią też mamy większy wybór odmian oraz więcej drzewek lepszej jakości. Niestety – z sadzeniem jesiennym wiąże się także konieczność zabezpieczenia posadzonych drzewek przed zimowymi warunkami (mrozem) oraz ochrona przed zwierzyną (zające, sarny). Jesienny termin sadzenia jest także nieco dłuższy od wiosennego, a warunki glebowe zdecydowanie korzystniejsze.
Wiosną niestety warunki są gorsze, gleby zbyt podmokłe i tym samym czas możliwy do przeprowadzenia sadzenia – krótszy. Należy wówczas czekać aż gleba odpowiednio “obeschnie” – a w naszych warunkach, w bardzo krótkim czasie, dochodzi do jej zbytniego przesuszenia (wysokie temperatury powietrza i duże nasłonecznienie na przedwiośniu). To powoduje konieczność systematycznego podlewania posadzonych drzew. Ponadto drzewa sadzone wiosną są gorszej jakości, nadal zbyt często (mimo coraz popularniejszego przechowywania w chłodniach) utrzymywane przez zimę w nieodpowiednich warunkach lub zbyt szybko rozpoczynające wegetację na przedwiośniu. Po posadzeniu drzewka bardzo wolno rozpoczynają wzrost i rozwój, wymagając tym samym dodatkowego nawożenia azotowego (obkładanie obornikiem lub dodatkowe nawożenie podkoronowe kompostem). Zaletą sadzenia wiosennego jest jedynie brak ryzyka uszkodzeń mrozowych drzew podczas zimy. Termin wiosenny jest więc korzystniejszy dla gatunków, które łatwiej przemarzają (brzoskwinie, morele, czereśnie).
W przypadku pozostałych gatunków (jabłoni, grusz, śliw czy wiśni) – jeżeli dodatkowo dysponujemy glebami lżejszymi – lepiej dokonać zakupu drzewek i przeprowadzić sadzenie jesienią, pamiętając oczywiście o zabezpieczeniu drzew przed zimą.